Коронавірус та спровоковані ним заходи завдали найбільший удар по світовій економіці. Китай вперше за десятиліття не демонструє зростання, а Європа говорить про наймасштабніше скорочення економіки за всю історію ЄС – на 7,5%. Однак поки такі новини не викликають паніки. І хоча негативний сценарій розвитку подій існує, проте можна говорити, що наймасштабніша криза виявилась найтихішою – увага людей прикута до питань здоров’я, а не економіки.

Мінімальний рівень протестів (вони, звичайно ж, є, не можна сказати, що відсутні зовсім) викликаний тим, що держави вирішили зіграти на випередження. У багатьох країнах світу приймаються програми підтримки і пільг для бізнесу, а також пряма грошова допомога населенню. Відчуваючи з одного боку страх смерті, а з іншого – хоча б мінімальну допомогу, люди готові чекати на закінчення епідемії, відмовляючи собі в деяких свободах. Міжнародні та національні інститути, незважаючи на всю критику, все ж зуміли зорієнтуватися в обставинах, що змінилися дуже швидко і відрегулювали ланцюжок поставок таким чином, щоб не паралізувати всю систему.

Але крім цього існують компанії, індустрії та навіть цілі країни, які змогли проявити себе саме в кризу, та збільшили прибутки. В першу чергу, звичайно, приходять в голову постачальники медичного обладнання, фармкомпанії, виробники масок і всіляких предметів захисту. Потім йдуть сервіси відеозв’язку і служби доставки: про те, як досяг успіху Zoom і такі служби як Glovo і Uber Eats вже говорилося неодноразово. За ними йдуть розважальні онлайн-сервіси: Netflix вже говорить про те, що нинішня весна стала найприбутковішою за його історію. І навіть у таких гігантів як Apple, з диверсифікованим набором продуктів і послуг, серйозно збільшилася частка продажів саме сервісів, в той час як купувати пристрої стали трохи рідше. Компанія зберегла зростання навіть на тлі кризи, показавши $ 58,3 млрд доходів у другому кварталі.

З того, що вражає сильніше – на загальному тлі тотального падіння автоіндустрії – Tesla демонструє зростання доходів і продажів. Звичайно, компанія без ілюзії дивиться на наступні місяці рецесії, але все ж ця криза не виявився для неї такою відчутною. Чистий прибуток виробника електромобілів склав 16 мільйонів доларів, в той час як дохід без урахування особливих статей, таких як виплати акціонерам, склав 227 мільйонів доларів. Підскочили продажі у одного з найбільших виробників товарів для дому P&G. При цьому доходи склали саме продажі побутової хімії, в той час як попит на косметичні засоби значно впав. Чиста виручка компанії за квартал склала 17,2 млрд доларів, а чистий прибуток – майже 3 млрд доларів.

Є країни, які повідомляють про збереження економічного зростання. Наприклад, Єгипет, навіть при всій залежності від зруйнованої туріндустрії, передбачає зберегти зростання ВВП на рівні 4,2%. Допоможуть йому в цьому кілька галузей: будівництво, сільське господарство і комунікації. Гарна ситуація з інвестиціями складається і в тих регіонах, які змогли швидко локалізувати вірус, пройти епідемію і почали повертатися до звичайного життя. Серед них Австралія і Нова Зеландія, які демонструють впевнене зростання.

Всі ці приклади показують, що незважаючи на взаємозалежність окремих індустрій і національних економік, наявність стійких ланцюжків поставок дозволяє різним секторам долати кризу по-різному, не потрапляючи в стан тотального хаосу і розладу. На цьому тлі Україна, звичайно, знаходиться далеко не на виграшних позиціях, але навіть у нас за умов ефективної державної підтримки є можливість швидко відновитися після вимушеної зупинки.