Ситуація з розвитком технологій штучного інтелекту в світі нагадує зараз, якщо не протистояння, то точно спортивний поєдинок. Країни щосили намагаються відправити одне одного в нокаут. І для того, щоб Україні встояти – потрібно визначити точну й ефективну стратегію дій.

Україна – третя країна в регіоні за кількістю компаній, що працюють зі штучним інтелектом. Такий висновок звіту Artificial Intelligence Industry in Eastern Europe 2018, складеного компанією Deep Knowledge Analytics, і такий самий заголовок багатьох останніх новин в українських ЗМІ. Привід для гордості дійсно є, але часу на неї набагато менше.

Насправді, цей звіт говорить про те, що нові технології в нашій країні розвиваються швидше всупереч. З одного боку кількість інвестиційних фондів значно менша, ніж у всіх сусідніх країн. А з іншого – ми лідери з IT-аутсорсу всієї Європи. І якщо в короткостроковій перспективі – це великий плюс нашим талантам і підприємцям, то в довгостроковій – ми займаємо нішу постачальників робочої сили, а не виробників інноваційного продукту. Тому я пропоную дивитися на рейтинг критично: так, це підтвердження наших можливостей, але це ще і висновок про те, куди рухатися далі.

Цікаво, що буквально в ті ж самі дні з’явилося повідомлення, що президент США Дональд Трамп доручив федеральним агентствам посилити роботу в напрямку штучного інтелекту. Причина: відставання від Китаю по багатьом стратегічним напрямкам. Такі дії світових держав ще раз підтверджують, що на території інновацій зараз йде справжня боротьба. Яка роль України? Поки незначна, але у нас є потенціал, який можна використовувати.

Диспропорція кількості компаній та інвесторів в Україні (з перевагою перших) говорить про те, що фахівців поки більше, ніж попиту на них. І з цим потрібно працювати вже зараз. Відтік кадрів і так високий, тому за свої ініціативи слід боротися стратегічно. Підтримка існуючих проектів та тих, що тільки з’являються, повинна стати державним завданням.

Звичайно, вже зараз ставлення до інновацій в Україні змінюється. Розуміння того, наскільки дана сфера актуальна, у лідерів країни є. Чого немає – послідовної і довгострокової стратегії розвитку штучного інтелекту. А такі документи приймають зараз європейські країни буквально одна за одною. Що дасть така стратегія? Визначить державні пріоритети, задасть рамку і правила гри для бізнесу, позначить точки підтримки та інтересів. Цього вже немало. Далі буде потрібно тільки грамотно її втілювати.

Стратегія також і маркер для західних партнерів. Вони розуміють наші дії, бачать їх і приймають рішення про інвестиції, що також вкрай важливо. Бути рівноправним гравцем – це не означає бути найбільшим або найбагатшим. Це означає бути прозорим і, в хорошому сенсі, передбачуваним. Розвиток інтелектуального ресурсу країни – це ще і визначення зрозумілих правил, які дозволять міжнародному бізнесу інновацій взаємодіяти з нашою країною.

Оцінки міжнародних рейтингів, як і звіти про зростання частки IT в ВВП країни, – все це визнання досягнень галузі і кожного фахівця окремо. Але ці визнання слід сприймати як мотивацію рухатися далі. Зараз ми ще на початку шляху, робимо перші успішні кроки, а якими будуть наступні і повинна визначити стратегія. Важливо, щоб галузь не робила різких рухів заради рейтингів і публічного резонансу, а планомірно рухалася до поставлених цілей.