Україна переживає вибух open data (відкритих даних). Ті дані, які отримати на початку 2010-х для журналістів-розслідувачів та громадян вважалися беззаперечним успіхом, зараз – елемент буденності з максимальним зусиллям в 2-3 кліка.

Навряд чи відкритий реєстр судових рішень дивує когось із читачів мого блогу. Це норма. Природний закон. А про перевагу відкритих державних закупівель Prozorro не варто і говорити.

Служити і запобігати

У чому суть відкритих даних? У прозорості, підзвітності та залученні до процесу максимально можливої кількості лідерів думок. Все це стосується і державного апарату, і бізнесу.

Наприклад, в одному зі своїх останніх коментарів керівник проекту E-data Олександр Щолоков зазначив: «У 2015 році інформаційний простір був насичений міні-розслідуваннями, що тут або там за бюджетні гроші купили дорогу кавоварку або 100 тисяч шкарпеток. В 2016-му кількість таких прецедентів скоротилася, а в 2017-му їх взагалі не було».

Відкритість планів щодо закупок доповнюється даними по доходах і видатках не тільки по кожному населеному пункту України, а й по всій країні. І все це здобуток порталу openbudget.gov.ua.

Не тільки про гроші

Нещодавно ми виявили, що відкриті дані не тільки дозволяють економити гроші при закупівлі, а й робити наше життя більш усвідомленим.

Наприклад, влітку цього року вітчизняне Мінекології опублікувало дані про стан поверхневих водойм. І це ж привід пишатися країною: виходячи з останнього випуску Global Open Data Index ми в елітному списку з 15 країн, які це роблять.

По суті, система аналізує поверхневі води за 16 параметрами. Це знання має цілком конкретне застосування: ви тепер знаєте того, хто забруднює річку поруч з вами або вашим місцем роботи. Ваші дії?

Або візьмемо інтерактивну карту «Зліт дозволено».

Ще два роки тому журналісти і бізнес, який планував увійти в український ринок для отримання потрібних авіа даних могли розраховувати тільки на інформаційні запити.

Державіаслужба ділилася з менш досвідченими лише даними, які містили рішення комісії, яка, в свою чергу, засідала раз на місяць (!). Верх абсурду: мова йде про таблиці Excel з виданими авіакомпаніям напрямками і термінами.

Переміг тверезий розум і за допомогою закордонного проекту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послуги/TAPAS» Державіаслужба опублікувала онлайн ключові для галузі дані: авіамаршрути (які уже використовуються і перспективні), кількість діючих частот і ступінь їх завантаженості, детальну інформацію про перевізників і багато іншого.

Я вже писав про ініціативи національного масштабу. На щастя, окремі наші міста виявилися проактивними і стали відкривати дані, які важливі для місцевого контексту.

У Львові до 2016 року оформилася група держслужбовців-ентузіастів, які почали оцифровувати міські дані і після всього створили телеграм-бота LvivCityHelper. Помічник оперативно може відповідати на запитання користувачів щодо ремонтних робіт, освіти, реєстру містобудівних умов і обмежень, а також дозволів на літні майданчики. Порівняйте все це з київським 1551.

И це не все. Будучи в сфері відкритих даних попереду планети всієї, мерія Львова на сайті Open Data Lviv опублікувала дані про планування міста, відпочинку, охорони здоров’я, культури, економіки …. А на геопорталі Львова доступні цифри демографії та адресний реєстр.

На що чекає бізнес

Коли відкривається ще один реєстр або файл open data, десь починає плакати чиновник. Старт цьому багатотисячному риданню було покладено в 2015 році, коли Кабінет Міністрів України Постановою № 835 зобов’язав публікувати відкриті дані в такому форматі, який дозволяє автоматизоване оброблення електронними засобами.

Бізнес радий цим успіхам і вірить, що досягнуте не стане межею.

Тисячі підприємців зачекалися, коли держава відкриє дані в галузях, які традиційно тягнули Україну до низу в рейтингу Doing Business. Зокрема, «на часі» відкриття геологічних даних, інформації про getting electricity (приєднання до електромереж), про перевірки підприємств контролюючими органами. Щодо останнього пункту скажу, що з 33 перевіряючих органів лише 26 діляться інформацією з Мережею. Ключовий гравець ДФС – ні.

Але якщо вода камінь точить, то і ДФС теж колись піддасться впливу неминучого.