Технології в юридичному секторі забезпечили вихід на новий етап розвитку. Від оптимізації послуг до залучення нових клієнтів – усюди технології зустрічають загальну підтримку. Якщо ще пару років тому на юридичних конференціях здавалося, що ні західні, ні українські партнери навіть не обговорюють технології, то зараз – це ключова тема зустрічей. Разом з тим, увага приділяється питанням впровадження і практичного застосування. Куди рідше можна почути питання етичні і спроби усвідомити, як технологічний стрибок змінить нашу галузь. Я дивлюся на нові інструменти як на можливості, але вважаю, що до процесу варто підходити критично.

Штучний інтелект створюється людиною, а значить, в нього закладено всі людські етичні установки і недоробки. Для юридичного бізнесу треба бути уважним до таких нюансів, тому що судова система виступає мірилом справедливості. Консервативність і небажання швидко реагувати на зміни довгий час були основними факторами захисту юридичного бізнесу. Зараз все змінюється занадто стрімко, і ми навіть не встигаємо зрозуміти, що саме і як відбувається.

Для показовості наведу приклад з неюридичної сфери, але пов’язаний з нею, як і все в суспільстві. Уже зараз системи розпізнавання осіб широко критикують за те, що погано розпізнають темношкірих людей. Особливо це небезпечно в разі безпілотних автомобілів. Чи усвідомлений це расизм? Швидше за все ні, але проблема серйозна, якщо вчені забувають про такі речі на етапі розробки. Така ілюстрація показує, що навіть передові розробки можуть бути нашаровані на давні стереотипи, які помітні стануть не відразу. Особливість юридичної сфери полягає в тому, що всі питання потрібно передбачити до, тому що потім вони можуть привести в кращому випадку до фінансових втрат, а можливо і до більш фатальних проблем.

Виклик, який стоїть перед практиками-юристами, як рухатися вперед, не втрачаючи свого багажу; як набирати швидкість, не втрачаючи пильності і критичності, як оновлюватися, знаючи, що саме і для чого використовуєш. Зараз, мені здається, юридичний бізнес знаходиться в стадії технологічної ейфорії, коли багато технологій впроваджуються під тиском ринку або з бажання відповідати розвитку в інших галузях. Впевнений, що частина з них зникнуть з часом, як надлишкові. Або з’являться знову, але вже на новому рівні. Один з яскравих прикладів – чат-боти. Це рішення впроваджується зараз будь-де, але на західних ринках юристи вже дивляться на нього скептично і радять використовувати дуже точково, тому що поки неідеально розвинена технологія частіше засмучує клієнтів, ніж допомагає їм.

Я анітрохи не вважаю, що юристам варто бути ретроградами. Ні в якому разі. Швидше фахівцям варто докласти зусиль, щоб бути не просто користувачами технологій, але впливати на їх розвиток. Зрозуміло, в технологічних компаніях є юристи, але я кажу про більш широку роль, включення в дискусію про етику і створенні таких рішень, які будуть справедливі і корисні всім людям. У наших руках дійсно з’являються нові рішення, які дозволять бути доступнішими, активнішими, мобільнішими, а багато питань вирішувати не роками, а за лічені дні. Так, юридична галузь вимагає оновлень і добре, що вони йдуть. Головне, залишатися при цьому юристами.