Секрет нашого часу полягає в умінні підключатися до різних процесів і знаходити точки їх перетину. Останнім часом я зосереджений переважно на інвестиційних технологічних проектах, але юридичний бізнес, який був для мене довгий час ключовим, теж залишається в фокусі. Я стежу за трендами та інноваціями в цій сфері, намагаючись тримати руку на пульсі подій. Один із прикладів – конференція IBA 2018, яка відбулася в першій половині жовтня в Римі.

Що це? Сконцентрований протягом  5 днів інтенсивний обмін думками фахівців з усього світу, які рефлексують над тим, як розвивається галузь, які для цього є перепони і як їх усунути. Або ж  знайти точки потенційного зростання і спрямувати сили туди.

Що стає ясно з таких подій, так це амбівалентність становища України в глобальних процесах. З одного боку, спрацьовує ефект впізнавання: велика частина обговорюваних питань релевантна і для нашого контексту. З іншого – особливо гостро відчувається віддаленість країни від впливу на міжнародні процеси. Тенденції задаються і розвиваються в інших місцях, а нам залишається тільки стежити за ними і адаптувати.

Втім, я не дивлюся на цю ситуацію з песимізмом. Навпаки, я вважаю, що усвідомлення положення вже є кроком до його виправлення, і якщо ми будемо дійсно цілеспрямовано стежити за трендами, реалізовувати у себе найбільш прийнятні і релевантні рішення, то з часом ефективність підвищиться, а за нею й інтегрованість у світове співтовариство. Уже  цього року на конференції серед позитивних моментів – велика кількість українських юристів серед учасників. Той факт, що колеги стежать і включаються в обговорення, вже багато про що говорить.

Що ж стосується самих трендів, то варто сказати, що головним вектором конференції була візуалізація майбутнього. Кожна з існуючих тенденцій (як негативних, так і позитивних) прогнозувалася з горизонту в кілька років, щоб зрозуміти, як вона змінить галузь і що потрібно зробити, щоб виправити ці зміни вже зараз. Один з найнебезпечніших викликів – в юриспруденцію скорочується приплив молодих талантів.

Стівен Мартін, юрист американської архітектурної та дизайн-компанії Gensler, сформулював питання максимально прямо: «Чому, на вашу думку, молодих юристів все менше приваблює робота в юрфірмі?». Відповідь, зрозуміло, дискусійна, але тезисно її можна визначити таким чином. Міленіалам потрібна менторська підтримка, робота в команді, спокійна обстановка для зосередження і нові технології.

Взагалі технології, звичайно, червоною ниткою проходили крізь  всю подію. Це і запит з боку клієнтів, і очікування потенційних співробітників, і розуміння самих учасників ринку того, що зволікання з оновленням зараз вкрай ризиковано. Оновлюйся або зникни, якщо говорити в ультимативному форматі.

Ще одне питання, що широко обговорювалось – інфраструктура роботи. Здавалося б, дизайн офісу – не ключова деталь, але виявляється, що все набагато складніше. Структура коворкінгу набирає обертів. І мова йде не просто про розташування стільців і відсутність стін, а про більш повну мобільність та можливості взаємодіяти і обмінюватися ідеями для представників різних сфер і  занять. Ставка на індивідуальність і розкриття талантів кожного. Принцип «один розмір для всіх» більше не працює.

Найуспішніші робочі простори будуть розроблені, щоб пропонувати більше, ніж просто простір. Вони будуть сприяти розвитку способу життя за формулою: досвід людей + різноманітність і вибір = спосіб життя. При цьому головною силою, яка підганяє зміну структури, знову є технологія з її можливістю бути гнучкішою, автономнішою, але і завжди на зв’язку. Робоче місце більше не просто «місце для виконання трудових обов’язків». Якщо ми хочемо, щоб співробітники мислили креативно, то сам простір має їх надихати. І не просто малюнками на стінах або прикольними меблями, а саме структурно – так, щоб підвищувалась взаємодія між людьми з різним досвідом і ідеями.

Таким чином, головне завдання галузі сьогодні – змінюватися швидше трендів, щоб не наздоганяти, а задавати їх. І для України це особливо важливо. Тільки будучи на крок попереду, ми зможемо отримати конкурентну перевагу, що забезпечить наш успіх в подальшому.