Ідея національного розвитку стартапів безперспективна – в новій економіці успішними стають тільки ті, хто мислить глобально. Але це не означає, що державам потрібно опустити руки і просто спостерігати за витоком ідей і фахівців. Конкуренція змінюється, але зовсім не зникає.

Сучасний світ стає більш децентралізованим і, зрозуміло, венчурна економіка, як одна з найактивніших, не просто реагує на це, але і сама створює зміни. Разом з тим, створювати умови для того, щоб бізнес розвивався (і сплачував податки) саме в твоїй країні – стратегічне завдання держав сьогодні. І для України поки що загрози зростають.

Нещодавно ЗМІ написали про те, що Польський уряд розробив програму для українських стартапів, яка об’єднує великих польських венчурних інвесторів. Очевидно, що для Польщі – це правильний крок. Можливість охопити ринок, що розвивається, але поки безгрошовий – відмінний спосіб збільшити доходи. Тим більше, що завдяки тренду на освіту в Польщі, що набирає обертів, багато молодих ентузіастів вже з моменту навчання близькі контексту західного сусіда.

Що це означає для країни? Перша і найочевидніша відповідь: відтік експертів. І навіть якщо фахівці не будуть їхати, то все одно однією з умов проекту є реєстрація бізнесу в Польщі, а значить, і податки сплачуватимуться там. Але звинуватити Польщу нема в чому. Вони захищають свої інтереси так само, як це роблять багато країн світу: починаючи від створення податкових пільг для інноваційних проектів і до пошуку стартапів на інших територіях.

В кінці минулого року один з головних ідеологів креативної економіки Річард Флорида опублікував у співавторстві з Іаном Хетевеєм статтю, яка присвячена змінам в географії стартапів. За даними дослідників видно, що за останні десятиліття розташування ключових стартапів серйозно змінилося. Звичайно, міста США все ще в лідерах, але в десятці ТОП-міст відразу за Сан-Франциско йде Шанхай. І це не єдине китайське місто серед лідерів. За обсягами інвестицій частка США також різко скоротилася (особливо після 2017 року), що на тлі загального зростання показників говорить про диверсифікацію в світі.

Звичайно, стартапи мислять глобально, а якщо і міркують про базування, то в контексті вибору міста, а не просто країни (саме тому рейтинги складаються для міст, а не держав). Україна, зрозуміло, знаходиться ще дуже далеко від того, щоб стати магнітом для інноваторів. А ті кроки, які робляться – занадто боязкі. Наприклад, ідею з Фондом розвитку інновацій так не запустили. І це при тому, що сучасна державна політика в сфері стартапів не має права зволікати. На цьому тлі публікується інформація про те, що в Україні кількість зареєстрованих ІТ-фахівців зросла на 23%. Іншими словами, у нас дійсно ростуть можливості розвивати свою економіку інновацій, але для цього потрібна стратегія і системна підтримка. В першу чергу системи вищої освіти, створення науково-дослідних центрів, адже в усьому світі кращі з стартапів виникають саме на базі університетів.

Інтерес Польщі до українських стартапів закономірний. Цілком можливо, що скоро будуть активнішими і інші сусіди. І позитивні настрої самих стартаперів з цього приводу теж можна зрозуміти: люди шукають можливості для реалізації своїх ідей. Поки що програють тільки довгострокові національні інтереси, але саме їх потрібно захищати, якщо Україна дійсно хоче розвивати економіку інновацій.