World in XXXX – це спеціальний проект кращого, на мій погляд, економічного журналу на цій планеті – The Economist.

Він виходить щорічно в грудні і являє собою обґрунтовані і одночасно елегантні прогнози компетентних економістів, політиків і футурологів, яким буде наступний рік.

Відповідно, в Україні видання адаптується в форматі «Світ у 2019». І я – один з перших його читачів.

Тепер до справи. Які фінансові прогнози експертів і інсайдерів на наступний рік? Я виділив 7 «пророцтв». Саме вони сформують глобальний економічний вигляд нашої планети. Для венчурних інвесторів та інших амбітних підприємців їх знання – обов’язково.

  • В 2019-му інвестори з усього світу опиняться на перехресті: інвестувати кошти в ринок акцій США, країни, чиє економічне зростання сповільниться через закінчення режиму податкових пільг 2018-го, або в ринок ЄС/країн, що розвиваються? Джон О`Салліван, колумніст рубрики Buttonwood The Economist, переконує, що останній варіант – найвигідніший. «Якщо більшість інвесторів вже закупила американські акції, то на майбутнє залишиться менше покупців, які і далі б стимулювали їх зростання». Інвестори, беремо до уваги!
  • Ви імпортуєте китайські товари або послуги? Якщо так, то вже знаєте, що процес логістики – дорогий, трудомісткий і вкрай консервативний. Простий приклад від компанії Maersk: щоб в 2014-му транспортувати партію авокадо з Індії в Нідерланди, 30 учасників процесу повинні були комунікувати один з одним більше ніж 200 разів. Але все таки є світло в кінці тунелю: уряди, страховики і банки об’єднують зусилля для цифровізації міжнародної торгівлі. Слідкуйте за назвами Batavia, Marco Polo і We.Trade – можливо, незабаром вони зможуть підвищити рентабельність вашого експортно-імпортного бізнесу і дозволять зітхнути з полегшенням.
  • У цьому році США були локомотивом розвитку світової економіки. У порівнянні з ними, ЄС виглядав блякло, а Китай, розриваючись між прагненням убезпечити свою фінансову систему і досягти економічних інтересів, зріс лише (!) на 6%. Проте, експерти очікують до 2020 року уповільнення зростання США. Капітал побіжить туди, де йому безпечно, також чекайте зміцнення долара. І, відповідно, послаблення української гривні.
  • Лондонський Сіті щиро стурбований своїм майбутнім після можливого Brexit і покладає серйозні очікування на фінтех. «Це найкращий спосіб модернізувати нашу фінансову інфраструктуру і допомогти банкам підготуватися до суперництва, що наближається, з технологічними конкурентами». Отже, розмови про фінтех в Україні – це не модний атрибут, а перша сторінка в книзі «Як моє підприємство вижило в 2019 році».
  • В 2019-му, на думку редактора відділу спецтем The Economist Метью Валенсії, принесе розчарування тим, хто боровся з корпоративною корупцією. Незважаючи на те, що останні 10 років були складними для беззаконників всіх фінансових мастей, США під проводом Д. Трампа змінюють акценти і фокусуються на лобізмі власних бізнес-інтересів. Наприклад, США відмовилися від участі в «Ініціативі прозорості у видобувних галузях» – американські компанії, що програвали в непрозорості конкурентам з РФ і Китаю, аплодували. Тим часом у Великобританії публічний реєстр власників компаній (йому поки тільки 2 роки) недофінансовується. Стратегічні висновки робіть самі.
  • QR-революція. Китайські платіжні системи WeChat Pay і Alipay, в основі яких QR-коди для мобільних пристроїв, самовпевнено освоюють світ. І витісняють монети і дивні для XXI століття прямокутні папірці, названі грошима. У Alipay зараз вже близько 870 млн користувачів, а влітку 2018-го система опрацювала за кордоном в 2,6 рази більше транзакцій, ніж в той же період в минулому році. Облаштувавшись в Індії, Пакистані та Індонезії, китайський фінтех закріплюється на європейських ринках. Першою «впала» Фінляндія. І неважливо, хто наступний.
  • Бажаючим отримати Ph.D. в області економіки варто придивитися до трьох найважливіших фінансових тем наступного року – 1) торгівля в епоху глобалізації; 2) наслідки концентрації ринків і 3) дискримінація в економічній науці за ознакою статі. У першому випадку вченому доведеться зрозуміти, як політики-аматори (яким є, наприклад, Президент США) можуть вплинути на транснаціональну торгівлю в глобалізованому світі. У другому випадку – дослідити питання, як концентрація бізнесу пригнічує зростання зарплат, інвестицій та інновацій. Ну і головне питання – що робити з цими бізнес-монстрами? І в третьому випадку – зрозуміти, чому ж матеріали жінок-економістів менш представлені в посібниках. Загалом, ні пуху, ні пера!

Напрошується кілька висновків.

По-перше, в наступному році не варто чекати спокійних умов для ведення бізнесу. Факторів, що їх ускладнюють, не перелічити: і America First, і агресивний Китай, і існування величезних бізнес-монополій, підминають конкуренцію і свободу вибору товарів і послуг.

По-друге, технології (зокрема, фінтех) міняли, міняють і в 2019-му будуть стрімко змінювати те, як ми займаємося бізнесом і інвестуємо. Оплата за QR-кодом або наручними годинниками, можливо, стане буденністю. Головне ж таки – не чіплятися за старі методи і бути відкритим до невідомості.