Існує правило про те, що іноді бізнес не може покладатися на геніїв: вони, нібито, не системні і разом з великими досягненнями генерують купу проблем. Якось так вважали і акціонери, які відсторонили від керівництва Apple Стіва Джобса. Але особливість геніїв полягає в тому, що вони передбачають час – в умовах інноваційної економіки саме нестандартне мислення та вміння досягати результатів поза напрацьованих систем стають конкурентною перевагою. Як бути бізнесу? Переглядати правила, які здавалися непорушними і знаходити нові структури організації. Тим більше, що зміни вже торкнулися не тільки бізнесу.

Рік тому я вже розповідав про те, як змінюються організаційні структури компаній, рухаючись від моделей з жорсткою ієрархією (помаранчевих) до горизонтальних структур, здатних адаптуватися під ритми співробітника, дозволяючи йому розкрити свій потенціал і створювати продукт в найбільш сприятливих умовах (бірюзові моделі). Така класифікація була запропонована в книзі Фредеріка Лалу «Відкриваючи організації майбутнього». Точність його аналізу можна простежити і зовсім з інших джерел. Наприклад, з книги Джеремі Хейманса і Генрі Тіммса «Нова влада. Які сили керують світом – і як змусити їх працювати на вас». Американські дослідники вперше опублікували свої статті з терміном «нова влада» ще в 2014 році. У центрі їх уваги – стрімкі процеси змін в суспільстві, що впливають на наше уявлення того, як побудована влада. Хеймансу і Тіммсу вдалося чітко описати те, наскільки нова влада базується на горизонтальних структурах. Іншими словами, новий світ – це світ багатьох, а не одиниць.

Описуючи нові типи політичних рухів і стратегії брендів, автори стверджують, що найбільш успішні сьогодні мислять логікою широкої підтримки і намагаються створити, а ще краще очолити будь-який соціальний рух. І мова не йде про те, щоб стати його лідером, а про те, щоб стати частиною. Яскравий приклад – звернення до феміністської риторики модних будинків на хвилі  рухів за права жінок, що набирають обертів. Важливо, що бренди одягу не намагаються перехопити на себе лідерство на цій хвилі, але впливають по-іншому, стаючи «своїми» для учасниць руху. Одним з головних критеріїв «нової влади» автори називають відкритість, тобто вона може долучати до себе все більше нових учасників, а не концентруватися в одних руках. Така характеристика співвідноситься з ідеєю організацій нового типу, описаних Лалу.

З чим пов’язані такі зміни? Відповідей багато, але одне з ключових значень має розвиток соціальних мереж і вільний доступ до інформації. Пов’язане це таким чином: якщо раніше людині потрібно було проходити фільтри системи ЗМІ, щоб бути поміченим і почутим, то сьогодні досить наполегливо говорити про себе самостійно. Не дивно, що стільки підлітків мріють стати саме відеоблогерами з мільйонною аудиторією. Зіставлення нових структур в бізнесі і суспільстві наочно демонструє наскільки глибинним і комплексним є перехід до інноваційної економіки і, ширше, до креативного типу мислення. Чим далі, тим більше зрозуміло, що бізнесу потрібно змінюватися і намагатися встигнути за тими, хто вже збудував процвітаючу модель.

Де саме на новій карті світу знаходиться Україна залежить від галузі. Якщо в нових стартапах та молодих проектах я вже бачу цю енергію горизонтальних моделей організації і помітно, як вони впливають на капіталізацію, то в консервативних сферах діяльності (які і так поки прибуткові) зміни відбуваються не так швидко. А іноді й не відбуваються зовсім. Стратегічно – це велика загроза. Не змінюватися в сучасному світі – це як продовжувати ремонтувати старий таксопарк, коли всі вже давно завантажили додаток для виклику авто. І чим швидше у нас зрозуміють, що головний ресурс в новому світі – це таланти, тим більше шансів в України справді інтегруватися в міжнародні процеси.