Ідея національного розвитку стартапів безперспективна – в новій економіці процвітають тільки ті, хто мислить глобально. Але це не означає, що державам потрібно опустити руки і просто спостерігати за витоком ідей і фахівців. Конкуренція змінюється, але зовсім не зникає.

Сучасний світ стає більш децентралізованим і, зрозуміло, венчурна економіка, як одна з найактивніших, не просто реагує на це, але і сама створює зміни. Разом з тим, створювати умови для того, щоб бізнес розвивався (і платив податки) саме в твоїй країні – стратегічне завдання держав сьогодні. І для України поки що загрози зростають.

Не так давно багато ЗМІ написали про те, що уряд Польщі розробив програму для українських стартапів, яка об’єднує великих польських венчурних інвесторів. Очевидно, що для Польщі – це правильні крок. Можливість охопити ринок, що розвивається, але поки є безгрошовим – відмінний спосіб збільшити доходи. Тим більше, що завдяки тренду на освіту в Польщі, що неабияк набирає обертів в Україні, багато молодих ентузіастів вже з моменту навчання починають бути близькими до контексту західного сусіда.

Що це означає для країни? Перша і найочевидніша відповідь: відтік експертів. І навіть якщо фахівці не будуть їхати, то все одно однією з умов проекту є реєстрація бізнесу в Польщі, а значить, і податки сплачуватимуться там. Але звинувачувати Польщу немає в чому. Вони захищають свої інтереси так само, як це роблять багато країн світу: від створення податкових пільг для інноваційних проектів і до пошуку стартапів на інших територіях.

В кінці минулого року один з головних ідеологів креативної економіки Річард Флорида опублікував у співавторстві з Ієном Хетвеем статтю, присвячену змінам в географії стартапів. За даними дослідників видно, що за останні десятиліття розташування ключових стартапів серйозно змінилося. Звичайно, США все ще в лідерах, але в десятці топ-міст відразу за Сан-Франциско йде Шанхай. І це не єдине китайське місто серед лідерів. За обсягами інвестицій частка США також різко скоротилася (особливо після 2017 року), що на тлі загального зростання показників говорить про диверсифікацію в світі.

Звичайно, стартапи мислять глобально, а якщо і міркують про базування, то в контексті вибору міста, а не просто країни (саме тому рейтинги складаються для міст, а не держав). Україна, зрозуміло, ще далеко до того, щоб стати магнітом для інноваторів. А ті кроки, які робляться – занадто боязкі. Наприклад, відмінна ідея з Фондом розвитку інновацій так і не запущена в повну силу. І це при тому, що сучасна державна політика в сфері стартапів не має права зволікати. На цьому тлі публікується інформація про те, що в Україні кількість зареєстрованих ІТ-фахівців зросла на 23%. Іншими словами, у нас дійсно ростуть можливості розвивати свою економіку інновацій, але для цього потрібна стратегія і системна підтримка. В першу чергу системи вищої освіти, створення науково-дослідних центрів, адже в усьому світі кращі з стартапів виникають саме на базі університетів.

Інтерес Польщі до українських стартапів закономірний. Цілком можливо, що скоро будуть активнішими й інші сусіди. І позитивні настрої самих стартаперів з цього приводу теж можна зрозуміти: люди шукають можливості для реалізації своїх ідей. Поки що програють тільки довгострокові національні інтереси, але саме їх потрібно захищати, якщо Україна дійсно хоче розвивати економіку інновацій.