Пандемія коронавірусу виявилася унікальною в багатьох сенсах. І, в першу чергу, мова йде не про медичні аспекти, а про соціальні. На відміну від минулих епідемій, на цей раз люди виявилися готовими підтримувати один одного і вимагати того ж від своїх урядів. Злагодженість реакції і рішучість заходів призвели до того, що жертв виявилося значно менше, ніж могло бути. Разом з тим, удар по економіці все ж виявився значним. Про те, як відновлюватися, сьогодні говорять багато країн, вибираючи найбільш оптимальний шлях.

Момент зупинки економіки дозволив багатьом експертам переглянути процеси на різних рівнях, пропонуючи часом радикальні ідеї для змін. Наприклад, в Іспанії з травня хочуть ввести безумовний базовий дохід (ББД) – обов’язкові виплати держави громадянам в залежності від їх матеріального становища. Поки програма відома тільки частково, але вже говорять про складну диференційовану 12-рівневу систему, в залежності від доходів того чи іншого домогосподарства. На думку уряду цієї країни, таке рішення захистить найбільш постраждалі від локдауну групи населення, а з іншого – підтримає сектори торгівлі та послуг, якими скористаються одержувачі коштів.

В Італії, де аналогічна модель ББД була започаткована ще в 2019, уряд пропонує розширити програму і охопити з її допомогою більше груп населення. Всі ці заходи не тільки допомагають підживлювати економіку, але і в буквальному сенсі захищають від суспільних конфліктів, які можуть виникати в міру все більшого збіднення населення і відсутності перспектив.

Втім, такий соціальний підхід південних країн на півночі Європи не особливо розділяють. У Німеччині аналогічна ідея навіть з’явилася в формі законопроекту, але підтримки для неї немає. Зате уряд подбав про ті групи населення, які позбавлені соціального захисту з боку роботодавця – фрілансерів і робочих на термінових контрактах. Всі, хто залишилися без засобів до існування, включаючи працівників креативних індустрій і діячів мистецтв, отримали значні виплати близько 5 тисяч євро для підтримки рівня життя в складний момент. Щось схоже було реалізовано і в США, де на тлі різкого підвищення безробіття навіть консерватор Трамп вирішив відступити від виключно ринкових підходів.

У Франції до радикальних заходів поки не готові, зате заговорили про перегляд системи охорони здоров’я, яка не виправдала себе в кризовій ситуації. Уряд має намір збільшити фінансування цієї сфери і піти від зайвої економії в питаннях невідкладного реагування. Крім того, реформа пенсійної системи була заморожена, щоб не загострювати соціальні протести. В цілому ж, ЄС погодив колосальний план економічної підтримки на 540 млрд євро. Пакет заходів включає підтримку рівня зайнятості, пільгове кредитування та оподаткування, а також стимулюючі проекти для підприємців. Таким чином, виходить, що на рівні ідей Євросоюз опинився куди стриманіше окремих країн-членів, хоча, якщо дивитися на цифри, то вони дійсно величезні.

Якщо проаналізувати різні підходи, то проглядаються дві основні стратегії: перша – прагнення перетворити суспільство; друга – спробувати повернути його в стан до карантину. Які з них виграють – покаже час. Але вже зараз ясно, що обидва шляхи вимагають значного фінансування. В Україні поки що обмежуються швидше декларуванням намірів і очікуванням проектів. З реалізованого (і то з проблемами) – тільки допвиплати лікарям і спрощення реєстрації безробітних. Ще одне з рішень – спроба вливання в програму «Велике будівництво», що нагадує масштабні держпроекти США часів виходу з Великої депресії. Втім, можливо, що перевірені в інших країнах ходи – це те, що Україні й потрібно. Наша країна не володіє достатнім запасом міцності для експерименту. А з урахуванням того, що прогнозів по завершенню пандемії ніхто не дає, варто зосередитися на підтримці реальних секторів економіки і створенні нових робочих місць. Сумнівно, що для України ситуація з коронавірусом стане поворотним моментом для перегляду ролі держави в економіці. Однак над деякими змінами все ж варто подумати – якщо вже економіка практично завмерла, то й запускати її потрібно більш оновленою, зробивши більш справедливою і захищеною від криз і потрясінь.