IT стає територією політики. Не в сенсі нудних промов про важливість модернізації, а в куди більш цікавому сенсі – як майданчик для обговорення векторів розвитку всієї країни. І iForum 2019 – найточніше тому підтвердження.

Справа навіть не в тому, що у події прийняв участь президент Володимир Зеленський. А скоріше в найновішому рівні дискусії: бізнес, держава, розробники виступають тут разом, конструюючи інноваційне бачення України. І це серйозний стрибок, адже я пам’ятаю ще форуми 5-7 років тому, коли промови в основному стосувалися не реально існуючих проектів і ідей, а загальних слів та фантастичних планів. Кажу про це без всякої критики – той етап теж потрібно було пройти, але сьогодні ми вже в практичній фазі. Тепер iForum – це одночасно і розмова про майбутнє, і виробництво цього майбутнього прямо тут і зараз.

Ми всі вже нарешті прийняли, що IT – це не екзотика, не осередок далекої Кремнієвої долини, і не швидкі божевільні зарплати. Розуміння нових технологій не як окремої галузі, а як структурного рішення – це теж важливий момент. У цьому ж ключі я бачу ремарку Дмитра Дубілета про те, що в їхньому проекті немає IT- фахівців – всі розбираються в цьому. Або та ж ініціатива «Ліфт», яку запропонував президент, вона працює так, що дозволяє привносити інноваційний компонент в різні сфери, які його потребують. Думаю, що якщо ця ідея перейде до стадії реалізації, то це також буде цікавим відгалуженням системи підтримки в стартап-економіці.

Якщо говорити про найбільш значущі виступи на форумі, то, знову ж таки, вони пов’язані з цією зміною розмови про технології: від мрії та ідеї до раціонального і, часом, нудного втілення. Так, більше не було надлишкових хвалебних пісень стартаперів. Навпаки, звучали критичні голоси про те, що потрібно більше базуватися не на власному розумінні інсайтів, а на дослідженнях. Це здається очевидним, але на практиці – велика рідкість. Навіть якщо дослідження і проводять, то для того, щоб знайти підтвердження вже розробленим рішенням. Послідовність повинна бути іншою – спочатку вивчення теми, а вже потім – розробка пропозиції. Тільки так можна зробити щось дійсно потрібне країні і світу, а не винайти ще одну копію вже існуючого продукту.

Окремо, звичайно, варто сказати про ідеї «уряду в смартфоні». Навіть якщо поки це просто гасло, то все одно ця ідея давно вимагає повноцінної реалізації. Технології та правда міняють демократію. Звичайно, не можна зводити це тільки до технологічної можливості, інакше ми отримаємо хаос. Але при належній освіті і роз’ясненні швидше доб’ємося підвищення громадянської свідомості з одного боку, а з іншого – нарешті надамо громадянам реальні ресурси управління. Я вже давно є прихильником цієї ідеї, і впевнений, що вона точно заслуговує детальної громадської дискусії.

Про навчання та освіту на форумі теж багато говорили. І особисто я бачу в цьому ключовий виклик сучасності. Ми вже прийняли технології і впустили їх у всі сфери: від управління складними процесами до свого тіла і особистих фінансів. Тепер важливо зрозуміти, що ми більше не можемо бути просто «впевненими користувачами ПК», а зобов’язані розуміти, що стоїть за інтерфейсом. Інакше на нас чекають маніпуляції з постправдою, перехоплення даних і безліч скандалів і розчарувань. Технології взагалі і, зокрема, ШІ, що стрімко розвивається – це рішення для безлічі проблем. Але в міру того, як світ ускладнюється, нам залишається все менше прав бути наївними.