Ринок криптовалют пережив період буму з рекордним зростанням цін та загальною увагою. У минулому році було падіння, яке завжди крокує за ажіотажем. Тепер ми спостерігаємо перехід у дорослу фазу, коли криптовалюта стає не панацеєю, а ще одним активом серед багатьох інших. На цьому тлі нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про те, що Лондонським судом з економічних питань Bitcoin був визнаний власністю. Розбираємося з тим, що це означає для світу криптовалют.

Визнання криптовалюти майном – важливий прецедент для ринку. Це означає, що для хакерів зачинилася ще одна юридична лазівка, а інвестори тепер з більшою впевненістю можуть вкладатися в крипту. Що ж сталося? Глава фонду Alphabit Ліам Робертсон став жертвою шахраїв. Завдяки прослуховуванню його телефонних переговорів їм вдалося вивести 80 BTC з його гаманця. За курсом на той момент – це цілий мільйон доларів. Зрозуміло, Робертсон не збирався миритися з втратою таких коштів. І через суд йому вдалося заморозити біткойни, а пізніше хакер сам повернув їх, злякавшись розгляду.

Перед нами наочний приклад того, як юриспруденція адаптується під нові стандарти фінансового ринку. Аналогічні процеси відбуваються з усіма інноваційними галузями економіки. Так, наприклад, в Каліфорнії (самому серці світу стартапів) був прийнятий закон, який вимагає від платформних компаній, на кшталт Uber і Lyft, вважати співробітниками тих, хто працює від імені компанії. До цього компанії вважали їх незалежними користувачами програми. Звичайно, цей закон зараз на розгляді у суді і може так статися, що його скасують.

Однак це теж частина загальної тенденції до легітимації, яка вбудовує інноваційні компанії в більш традиційну економіку. Тепер на нас чекає менша кількість надприбутків і швидких збагачень, але стає більше системної роботи. Повертаючись до криптовалют, хочу зазначити, що уряди теж поступово виробляють механізми, як враховувати біткойни, оцінюючи фінансовий стан в тому числі корупціонерів. І це робить крипту «чистіше» для фінансового ринку, який дуже чутливий до будь-яких токсичних активів.

Що стосується України, то тут теж намітилися зміни. Наприкінці серпня рішенням Шевченківського районного суду Києва був знятий арешт з техніки редакції ForkLog. Під арештом майно було майже два роки. Це, звичайно, ще не завершення справи, але все ж певний знак для тих, хто займається криптовалютою в Україні. Поворот від несправедливої ​​криміналізації всього, що пов’язане з криптовалютами Україні, потрібен принципово. Особливо, якщо країна впроваджує курс на масове використання нових технологій.

Криптовалюти немає сенсу забороняти – вони вже частина світової економіки. Так, поки не заміна їй, але вже її частина. Що потрібно робити, так це якісно регулювати їх ринок. Тим більше, що технології абсолютно прозорі (в цьому і є їх головний сенс). Визнання криптовалют власністю допоможе контролювати економічні потоки, боротися з корупцією і відкриє безліч інших можливостей. Взагалі той факт, що за станом на 2019 рік в країні все ще немає профільного закону, щонайменше, дивує.

Перед новим урядом стоїть безліч викликів. І регулювання ринку криптовалют – один з них. Чим більше можливостей для інноваційної економіки буде виникати в легальному полі України, і чим більше дозволених територій вкладення коштів буде, тим впевненіше почуватиме себе бізнес. А саме в цьому запорука його розвитку.