Український ринок IT не припиняє дивувати. Попри відсутність системної підтримки і ситуативної громадської уваги, бізнес активно розвивається. За даними дослідження Dealbook 2019, яке  провели AVentures Capital спільно з UVCA, IT-компанії в минулому році залучили до економіки України $ 323 млн. У світовому масштабі сума не величезна, але для наших реалій – значна.

Український ринок IT, на відміну від інших ключових галузей національної економіки, не вимагав реформ і не спирався на радянську спадщину. Ця сфера формувалася буквально з нуля, а молоді фахівці відразу бачили себе частиною глобального співтовариства. Втім, це означає і необхідність створювати інфраструктуру з нуля, а тому досягнення наших стартаперів особливо цінні. Власне, ось результат: тільки за останні 5 років компанії, що працюють з інноваціями і IT-рішеннями, залучили в країну більше $ 1 млрд.

Більше того, ринок IT впевнено тримається серед лідерів експорту з України, потіснивши там традиційно сировинні галузі на кшталт металургії та сільськогосподарської продукції. Що це означає? Як мінімум те, що Україна змінює свою економіку, а разом з нею і уявлення про себе в світі. Мої прогнози про те, що розвиток IT допоможе нашій країні грати на рівних з усім світом, збуваються. Втім, поки підтримка виключно іноземна: на інвестиції з-за кордону припадає до 90% всіх залучених в IT коштів. При цьому тут важливо звернути увагу на джерело цих інвестицій: левова частка припадає на США, а серед великих інвесторів такі гіганти, як Goldman Sachs, Y Combinator і Soros Fund Management. Згідно даних Dealbook 2019 – це результат стабільної активності українських технологічних компаній на ринку США. Іншими словами, українські компанії починають отримувати бали і від своєї репутації.

На цьому фоні держава говорить про IT поки в форматі гарної іграшки або декору. У нас начебто і є підтримка, але вона більше іміджева, а не структурна. Саме тому так важливо акцентувати увагу на цифрах, щоб ставало зрозуміло, що IT – це вже зараз важливий гравець для національної економіки. Так, зараз роль нових технологій в економіці України це крім інвестицій ще і 4,1 млрд гривень податків IT-компаній в 2014-2017 роках, а ще 3,2 млрд гривень податків айтішників, які працюють на фірми в якості ФОП. І обсяг таких надходжень зростає на 58,8% в рік. І в міру того, як суми будуть збільшуватися, повинна підвищуватися і інтеграція IT в суспільне життя.

Як я вже неодноразово зазначав, принципова відмінність цієї сфери від будь-якої іншої полягає в тому, що IT не виснажує ресурси, а примножує їх. Чим більше продуктів виробляє IT, тим вища їх якість. Більше того, опосередковано інновації впливають і на ті сфери, де застосовуються. Прискоренню цього процесу може сприяти державна стратегія. Не думаю, що безпосередньо для IT потрібні програми підтримки – галузь швидше очікує, щоб їй не заважали. А ось допомагати іншим галузям набувати сучасні рішення набагато логічніше. Одночасно це сприятиме і їх модернізації і робочій  завантаженості вітчизняного IT-сектора. Ще одна причина чому це важливо: три ключових одержувача інвестицій за минулий рік – GitLab ($ 120 млн), Bitfury ($ 80 млн) і People.ai ($ 30 млн) – працюють швидше на заході, з іноземними клієнтами та мають штаб-квартири там же. Так, глобальність – це частина ринку, але і про локальні потреби державі забувати не варто.

За IT – майбутнє, це вже зрозуміло. Тепер важливо усвідомити, що майбутнє вже настало зараз і вимагає нового бачення і нових механізмів роботи з ним. Бізнес це зрозумів і досягає успіху. Тепер черга за державою.