Україна закінчує рік зі стабільною національною валютою. На цьому тлі зростають споживчі настрої громадян. Ще у вересні аналітики Info Sapiens вказували на те, що рекорди оптимізму українців наздоганяють показники 2007 року. Цей момент особливо цікавий тим, що тоді слідом за піком позитивного настрою настала рецесія. Чи повториться історія в 2020 році? Спробуємо розібратися.

У недавньому виступі міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Мілованов висловив свої побоювання щодо того, як світова фінансова криза відіб’ється на українській економіці. За загальними фразами політика слід розуміти абсолютно прямі наслідки, тим більше, що українська економіка дуже сильно залежить від західних партнерів. Якщо додати до цього поступове зниження цін на метал, то перспективи для нашої країни не дуже райдужні.

У чому причина глобального спаду? Зрозуміло, на нього впливає сукупність факторів, але чи не ключовим з них в минулому році стала торгова війна США і Китаю. Політика обміну санкціями і митами призвела до колосального уповільнення темпу зростання ЗВП Китаю – 6% в річному вираженні, що стало найгіршим показником з 1992 року. Для США наслідки теж відчутні. Так, за даними Institute of International Finance, країна щорічно втрачає близько $ 40 млрд через санкції відносно Китаю.

Будівництво Північного потоку-2 і введені США санкції також додають загострень в світову економіку. Звичайно, Україні є вигідним блокування додаткового газопроводу з Росії в ЄС, інакше це сильно знизить доходи від використання ГТС. Але разом з тим потрібно розуміти, що конфлікт Вашингтона і Берліна так само може позначитися на нас негативно. А саме тим, що Росія буде намагатися максимально використовувати його в своїх цілях.

Інший, не менш важливий, негативний фактор в Європі – вихід Великобританії зі складу ЄС. Тривалий Brexit і нова більшість консерваторів в британському парламенті під керівництвом радикально налаштованого в цьому питанні Бориса Джонсона ризикує закінчитися безкомпромісним варіантом, що теж не позначиться позитивно на економічних показниках.

Якщо підсумувати всі існуючі та потенційні проблеми, то розуміємо, що загроза кризи цілком реальна, а торговельні війни і геополітичні конфлікти не знижують напруженості між країнами. Та прогнози експертів коливаються від стримано негативних, які базуються лише на уповільненні зростання, до критично негативних, які прогнозують найбільше падіння з 2008 року.

Для України все це – рік максимальної готовності. Слова оптимізація і скорочення витрат знову увійдуть в лексикон як підприємців, так і державних чиновників. При цьому виграють ті, хто зумів підготуватися заздалегідь і інвестував в діджіталізацію і автоматизацію на стадії зростання. Більше того, ті компанії, які зосередяться на роботі з big data і їх ефективному аналізі зможуть виграти в конкурентній боротьбі.

Міністр Мілованов відзначав, що інвестиційна привабливість України на 3+ з 5. При цьому в умовах кризи буде вагомим кожен пункт, а тому пройти випробування зможуть тільки ті, хто вже готовий грати за новими правилами технологічної економіки. Та не роздумувати і розгойдуватися, а вже показати досвід роботи з впровадженими в процеси інноваціями.

2020 рік – це рік ризиків і можливостей. Бізнесу доведеться діяти швидко і без права на помилку. Однак шанс є для тих, хто знайде нові ринки і зможе правильно інвестувати у власне оновлення. Втім, вікно можливостей все ще сильно буде залежати від процесів глобальних, на які з України далеко не завжди можна вплинути.