Торгові війни між США та Китаєм дійшли до нової фази – технологічної. Huawei тепер під забороною, і обидві сторони рахують збитки: акції китайського гіганта летять донизу, а американський IT-локомотив Google намагається зрозуміти, що саме робити з Android на звільненій ділянці ринку. Але ситуація оголила навіть більшу кількість проблем для всіх: що таке   вільний ринок, і до якого рівня нам відомий «зміст» наших інновацій? Більше того, все це ще й підштовхує індустрію до значних змін, які вже скоро можуть змінити ринок. Спробуємо зрозуміти що ці процеси можуть означати для України.

На початку скажу пару слів про природу шпигунського скандалу. Сама по собі тема – вкрай зручна для маніпуляцій, адже користувачі вже налякані відкриттям даних з боку Facebook і Google, а тут ще й держшпіонаж на користь «червоного» Китаю. Для США – вдалий формат перевести торгову війну в політичний дискурс. При цьому я не підтримую Huawei, але хочу звернути увагу, що схожі дії можуть бути використані щодо інших компаній.

Ситуація, що склалася, з одного боку змушує компанії бути більш відкритими, а з іншого – посилює контроль держав над технологіями. Це означає, що американських, європейських, а за ними і українських користувачів очікує більш ретельний підхід до перевірок виробників. І не тільки «заліза», а ще й операційного ПЗ, і додатків. Те, що подобається споживачам – може ускладнити життя виробникам: потенційно від таких ускладнень можуть постраждати творці нових продуктів.

Втім, Huawei налаштований дуже позитивно. Незважаючи на колосальні втрати та припинення контрактів з Google, Intel, Qualcomm, Xilinx та Broadcom, компанія має намір сфокусувати зусилля на величезному внутрішньому ринку, а також запропонувати  операційну систему, яка, можливо, зможе конкурувати і на іноземних ринках. Хоча успішний приклад там вже є – операційна система від Alibaba Group активно виштовхує західних виробників.

Конфлікт з США створює для Китаю технологічне протистояння, а це свідчить про те, що сильний гравець буде тільки міцніти. Що ж до компаній з США, їм теж доведеться докладати більше зусиль, щоб здолати конкурентів з Піднебесної. ОС HongMeng від Huawei може серйозно змінити розташування сил серед ключових гравців.

Загальний висновок такий: струс буде дуже корисним для ринку, всі гравці почнуть діяти активніше. Якщо нова операційна система підкорить свою аудиторію, то це може стати додатковим полем для українських розробників. Але ринок – це не єдине мірило і відмовитися від геополітичного флеру неможливо. Можлива участь російських розробників у створенні ОС (а чутки про це існують) ще сильніше ускладнює ситуацію. І навіть якщо Україна не є сильним суб’єктом всередині протистояння США, Китаю, Росії, то, в будь-якому випадку, нам необхідно відстоювати свої інтереси в цій ситуації. Посилення Китаю тут не є однозначно негативним фактором. Але для того, щоб ним скористатися, необхідно враховувати стратегічні національні інтереси. Мова, звичайно, йде не про розробників – це не їхня компетенція. Питання в регуляторній функції держави, яке в разі впровадження заходів так само має діяти прозоро та враховувати очікування IT-компаній.

Китай і США – занадто великі міжнародні гравці, щоб конфлікт між ними можна було називати локальним. Він торкнеться і менших гравців. Питання в тому, як, наприклад, Україна зможе скористатися ситуацією для зміцнення своїх позицій. Адже в конфлікті необов’язково виграє хтось із учасників – найімовірніше це може бути і третя сторона.