Розвиток експорту – це більше, ніж просто прибуток. Це включення в міжнародні процеси і можливість бути ланкою в ланцюжку економічних відносин. Україна стратегічно розвиває агросектор, але важливо при цьому подолати статус сировинної бази. Як це зробити? За допомогою нових технологій.

Нещодавно в Києві відбувся сільськогосподарський інвестиційний форум за участю представників влади та АПК Саудівської Аравії і України. Іноземні партнери чекають від нас все того ж, що і завжди: кращий інвестиційний клімат, більше прозорості, більше орієнтованості на експорт і відкритість. Українська сторона також висловила впевненість розвивати співпрацю. Тепер залишилося головне – реалізувати все задумане.

За фактом, зараз експорт в Саудівську Аравію розвивається позитивно. За 9 місяців цього року Україна наростила продажі сільгосппродукції в цю країну на 17% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У цифрах – це 362,9 млн дол. Більш того, Саудівська Аравія дуже зацікавлена ​​в можливостях агросектора України. Приклад тому – одна з найбільших угод в цьому секторі за останні роки – придбання агрохолдингу «Мрія» компанією SALIC (Saudi Agricultural and Livestock Investment Co) у вересні цього року за 242 млн дол. Упевнений, що це не остання угода, про яку ми чуємо і в найближчі роки на нас чекають ще подібні події. Однак вважаю важливим не слідувати тільки магії хороших цифр – це блокує пошук шляхів розвитку.

В першу чергу сьогодні потрібно розуміти, що в XXI столітті більше не можна продавати просто сонце, повітря і родючий чорнозем. Сільське господарство в усьому світі – це технологічна сфера, яка дозволяє значно збільшити врожайність і стабілізувати результати, знизивши залежність від посухи та інших несприятливих умов. Розвиток систем M2M, альтернативної енергетики та блокчейна – все це рішення, які йдуть в зв’язці з агробізнесом і забезпечують окремим компаніям конкурентні переваги. Зараз багато українських підприємств вже зрозуміли це, але технологічне оновлення має стати не просто ініціативою бізнесу, а загальною стратегією.

Україна – перша в світі з виробництва соняшника і соняшникової олії, лідирує в поставках ріпаку та меду, кукурудзи та пшениці. Частка агросектору в загальному експорті з України становить 34%. Але вимоги бізнесу до лідерів завжди вище, ніж до новачків. Ми не новачки і для свого становища не маємо право так вибірково ставитися до технологій. Навпаки, щоб утримувати позиції і розвиватися Україна повинна зрозуміти, що саме інновації, впроваджені в успішні бізнес-проекти, дозволять компаніям вийти на новий рівень.

Так, тут можна сказати, що довгий час агросектор у нас розвивався всупереч, а не завдяки. І навіть зараз все не так просто, враховуючи мораторій на продаж землі. Разом з тим, потрібно розуміти, що саме тому необхідне значне технологічне оновлення і ставка на більш високу прогнозованість разом зі зниженням ризиків. Це дозволить бути більш вигідними і передбачуваними партнерами, а значить – простіше працювати на експорт.

Розвивати агросектор як експортний напрям – не означає бути сировинною базою країн-партнерів. Це означає вести передбачуваний і стабільний бізнес, який дозволить українській економіці залучити більше коштів для розвитку, а бізнесу – збільшити обороти і масштаби. Всі базові можливості для цього в Україні є. Головне – використовувати ці переваги ефективно і зміцнити позиції на міжнародному ринку.