Ставлення до екологічних проблем в Україні виглядає як магічне шоу: якщо зробити все згідно з ритуалом, то проблема зникне сама по собі. Показовий приклад – батарейки. Люди усвідомили, що використані елементи живлення не можна просто викидати, а потрібно збирати. Адже так роблять у всьому світі. Щойно в офісах і навіть під’їздах житлових будинків з’явилися контейнери для їх збирання. Просто треба принести туди батарейки, і ви вже начебто відповідальний громадянин. Але, як повсякчас і буває, все б добре, але так просто це не працює.

Перше і ключове питання, яке треба собі поставити: що ж відбувається з батарейками після потрапляння до сміттєвих контейнерів? Раніше на нього була відповідь: вони відправляються на підприємство з утилізації «Аргентум». Єдине в Україні. Звучить гарно та сучасно. Але найдопитливіші й раніше знали, що «Аргентум» фактично не працював – за офіційною версією батарейки накопичували, щоб з часом запустити лінію переробки. Журналісти ж з’ясували, що діяли там ще цікавіше: видобували звідти найпростіші корисні елементи, а інше відправлялося в каналізацію. Погодьтеся, відповідальний підхід до навколишнього середовища це зовсім не нагадує.

Вже у 2018 році завод було зачинено. Проблема від цього, зрозуміло, не зникла. Обладнання в країні нема, а ті підприємства, які мають ліцензію на такий вид діяльності, не відповідають міжнародним стандартам. Простіше кажучи, головний принцип тут, як і в медицині, «не нашкодь», а значить, потрібно було шукати інше рішення для переробки. І воно знайшлося: активісти запропонували вивозити батарейки в Румунію, де потрібні виробництва існують. Перша партія вирушила туди в лютому.

Переробка 20 тон батарейок (а саме стільки надійшло з України) обійдеться трохи більше мільйона гривень. Проте, це важлива дія для захисту екології країни. Відомо, що одна неутилізована батарейка забруднює 16 квадратних метрів ґрунту, а в Україну щорічно імпортують більше 3 тисяч тон батарейок. Однак питання не тільки в екології, а й в економіці. Очевидно, що в довгостроковій перспективі підприємства з переробки повинні з’явиться і у нас.

Але також зрозуміло, що для їх запуску потрібні певні умови, включаючи преференції на перших стадіях, коли відбуваються значні інвестиції в обладнання. Без стратегічного підходу – ми ризикуємо вибудувати ще одну залежність від європейських партнерів. Варто сказати, що і в самій Європі підприємства сформувалися і зміцніли саме завдяки стратегічному підходу ЄС, спрямованому на підтримку такого виду діяльності. Без цього – сміття б продовжували складати на звичайних звалищах, заражаючи ґрунт.

Зараз Україна самотужки не зможе забезпечити утилізацію елементів живлення. Все, що робилося в останні роки, не відповідало сучасним технологіям. Тому закриття підприємства з переробки батарейок і перенесення переробки за кордон – логічний і правильний хід. Головне – не думати, що проблему вдалося вирішити. В умовах всіх змін, що відбуваються з кліматом і взагалі нових викликів перед людством – підхід до екологічних виробництвам повинен бути не декоративним, а практичним.

Це означає, що заводи повинні бути не іграшкою і піаром політиків або бізнесменів, а справжнім бізнесом. Якщо вдасться створити таку модель, де переробка приносить прибуток, то це серйозно допоможе країні вирішити безліч проблем з екологією, громадським здоров’ям і не тільки.

 

Відповідальний підхід до екології сьогодні – це спроба зробити процеси, пов’язані зі збереженням навколишнього середовища, не точкою витрат, а точкою заробітку. Так, потрібні інвестиції. Але все повинно бути налаштованим таким чином, щоб стати ефективним бізнесом.