Пандемія коронавірусу змінює правила поведінки в публічних просторах, але не тільки. Дистанціюючись один від одного на вулицях, ми стаємо куди відкритішими в плані доступу до персональних даних. Не тільки паспорт, а й температура тіла, і навіть вся лікарняна карта можуть стати інструментами контролю з боку роботодавців, держави і навіть одних громадян по відношенню до інших. В Україні багато технічних нововведень часто приймаються суспільством без обговорень – так вже зробили в Європі і нам треба, ось весь аргумент. Саме тому варто звернути увагу на ту дискусію, яка зараз розгортається в Європі.

Відстеження місцезнаходження за допомогою геолокації і даних мобільних операторів ще недавно вимагало дозволу суду, але сьогодні стає прийнятною практикою для визначення контактів людей, що заразилися вірусом. Так, французький IT-гігант Capgemini займається розробкою програми StopCovid для виявлення анонімних контактів вірусоносіїв (наприклад, пасажирів вагону метро або людей із супермаркету). Звичайно, тотальний облік завжди хороший для координації дій, але як далеко з цим можна зайти? Депутати французького парламенту вже зараз дивляться на технологію з побоюванням, особливо з урахуванням недавнього досвіду міжнародних скандалів зі збору даних, пов’язаних з Cambridge Analytica.

Звичайно, ЄС обіцяє суворий контроль над такими технологіями і закликає до їх уніфікації – додатки в країнах-членах повинні збігатися. Але вже зараз відбуваються перші збої, пов’язані з таким відстеженням. Наприклад, в Великобританії, що недавно вийшла з ЄС, поліція відзначилася арештом підлітка, який відвідав маму в момент карантину. Формально, підлітка не могли затримувати, оскільки ніяких симптомів зараження у нього не було. І пізніше було прийнято рішення, що поліція невірно трактувала закон про запобігання поширенню коронавірусу, піддавши юнака незаконному арешту. Таким чином, загроза надмірної старанності правоохоронців залишається навіть в країнах з сильною юридичною системою.

Ще одне джерело зловживання – пристрої для звичайних громадян. Так, в Китаї набирає популярність стартап Rokid, який дозволяє використовувати смарт-окуляри для вимірювання температури оточуючих людей. Зрозуміле бажання людей убезпечити себе, але ж підвищена температура може бути не тільки у людей з коронавірусом, і взагалі може не бути викликана інфекцією і навіть не свідчити про захворювання. Разом з тим, соціальне дистанціювання може перерости в нові форми дискримінації.

Що ж стосується України, то тут дискусія про використання додатка «Дій вдома» для контролю самоізоляції була короткою. Їм просто зобов’язали користуватися на державному рівні. І в той же час в країні сталася низка скандалів, пов’язаних з потраплянням персональних даних у вільний доступ. Звичайно, їх не можна безпосередньо пов’язувати з додатком, але питання захисту персональної інформації сьогодні стоїть особливо гостро.

Такі нововведення, як контроль переміщень, не можуть вводитися без консультацій з юристами і правозахисниками. Адже йдеться не тільки про технічні вразливості, але про соціальні наслідки таких дій. Будучи абсолютним прихильником нових технологій і створення цифрового держави, я впевнений, що такі зміни можливі тільки при ефективному захисті даних і прозорості розробників. В іншому випадку, ми отримаємо відторгнення, на якому зіграють популісти, щоб заблокувати вже реалізовані ініціативи, серед яких доступ до даних бенефіціарів підприємств та інші важливі проекти відкритого суспільства.