Кожен новий податок відновлює одвічну дискусію між прихильниками абсолютно вільного ринку і тими, хто підтримує регулюючу роль держави. Як казав герой популярного серіалу, «Істина десь поруч». Власне, я не дарма згадав про серіали, тому що новий етап обговорення був спровокований заявами чиновників про бажання ввести податок на Netflix, YouTube, Apple і Amazon. Кейс цікавий, а тому хочу зупинитися на ньому детальніше.

Виробники цифрового контенту і платформи для його розміщення дійсно зробили колосальний стрибок за останні роки. Вони значно збільшили прибутки, але платять не так вже й багато податків. І, звичайно, такий хід справ не влаштовує уряди в багатьох країнах світу. Більш того, навіть безпосередньо в США, на батьківщині сервісів, багато штатів уже додали так званий податок на Netflix. Їх приклад впровадили в деяких регіонах Канади і розглядають таку можливість в Італії. Причина проста: користувачі з цих країн оплачують послуги компаній, які зареєстровані в інших місцях. У підсумку, колосальні прибутки і мінімум податків.

Схема, за якою працює той же Netflix в світі, і справді виглядає двозначно. Компанія використовує корпоративну структуру, за умов якої весь прибуток йде на підрозділ в Нідерландах, а ця країна, як відомо, має дуже ліберальний підхід до оподаткування. Формально все це є законним. Але коли уряди бачать, що в Австралії компанія заплатила в 2018 році $ 341 793 податків за умов заробітку від $ 600 млн до $ 1 млрд від локальних передплатників, то почуття несправедливості загострюється.

У вже згаданій Італії таким станом справ не задоволені настільки, що прокурори з Мілана почали розслідування. На їх погляд Netflix зобов’язаний платити податки державі, навіть якщо у нього немає в країні фактичних представництв. Варто зазначити, що міланські прокурори вже змусили Apple, Amazon і Facebook платити більше, отримавши в національний бюджет пару мільярдів євро у вигляді податків і штрафів.

В Україні, втім, ініціатива викликала скоріше настороженість ринку. Багато хто боїться, що великі дистриб’ютори контенту просто підуть з ринку взагалі, тим більше, що ми для них не ключовий регіон. Інші хвилюються, що платити податки доведеться користувачам – компанії просто підвищать ціни і контент не буде таким вже й доступним. Треті нагадують, що за даними дослідження ЮНЕСКО «Культура і умови роботи митців» Україна входить в ТОП-10 країн з найвищим рівнем піратства в світі і знаходиться на почесному 8-му місці.

Все це, звичайно, говорить про те, що простого вирішення питання не існує. Оподаткування дійсно може допомогти в короткій перспективі і навіть зіграти на руку локальним компаніям, що працюють легально і на тій же території. З іншого боку, підвищення цін знову поверне аудиторію в бік піратського контенту, а це повернення на роки назад і в цьому всьому немає жодної користі. Крім того, поки що навіть і не обговорюється, а як саме повинні будуть такі компанії сплачувати податки, якщо не мають представництв в Україні.

Якщо ж підсумувати всі за і проти, то видно, що податок швидше потрібен. Вважаю, що в цьому напрямку будуть рухатися і інші країни. Разом з тим важливим є той факт, щоб при розробці загальної кількісті відсотків і порядку їх введення враховувалися позиції всіх учасників ринку. Тільки залучення всіх сторін дозволить дійсно створити умови для галузі, а не прийняти ще один документ, який погано працює та блокує розвиток інновацій.