Чи помітив хто-небудь, що новини про рівень підключення до інтернету зникли зі сторінок українських ЗМІ? Років 10 тому про таку статистику повідомляли досить регулярно, а саме підключення (наприклад, шкіл або бібліотек) було одним з основних напрямків КСВ. Більш того, навіть wi-fi на кожному кроці вже перестав бути чимось незвичайним. Причина проста: принаймні,  у великих містах ми вже досягли достатнього рівня покриття. Питання в тому, як тепер перетворити доступ в ресурс.

Інтернет в Україні – це унікальний кейс. Високі швидкості, безлімітні тарифи і низькі ціни – в порівнянні з Європою ми куди ліберальніші. У Німеччині, наприклад, підключення інтернету – тривала бюрократична процедура, а у підсумку – низькі швидкості і високі ціни. Нещодавно, навіть канцлер Ангела Меркель визнала, що Німеччина серйозно відстає у наданні інтернету користувачам. Фахівці пов’язують це з помилковою державною стратегією щодо централізованого розвитку мережі з використанням мідних дротів. Але, здається, що це ще й питання безпеки – багато проблем щодо доступу і підключення пов’язані з боротьбою із тероризмом. В Україні, на щастя, держава довгий час не вникала особливо в політику розвитку інтернету, що дозволило незалежним гравцями сформувати розвинену мережу, а конкуренція – знизила ціни. Пишу «на щастя», тому що всі ми знаємо, що часто втручання держорганів у нас тільки прикривало чиїсь особисті корупційні інтереси. Отже, розвиток інтернету у нас достатній, але що це нам дає?

Розвиток електронної комерції та електронного банкінгу у нас, як не дивно, все ще нижчий ніж в Європі, а в тій же Німеччині кількість інноваційних проектів значно перевищує українську. Пов’язано це з багатьма факторами: від загального розвитку науки і техніки до більш ефективних механізмів підтримки стартапів, як з боку держави, так і від приватних фондів. Разом з тим, там проекти вельми обмежені у впровадженні послуг, так як користувачів менше, а низька швидкість перешкоджає реалізації багатьох можливостей. Щоб почати користуватися своїми перевагами, нам потрібно, для початку, їх усвідомити. Не впевнений, що багато хто зараз віддає собі звіт в тому, які можливості відкриває дешевий безлімітний інтернет, в якому користувачі проводять все більше часу. Ініціатори проектів, що реалізуються у нас в країні, повинні тримати в голові цей фактор і закладати його в свої бізнес-плани. Я зараз кажу не тільки про проекти в сфері IT, а й про медіа-продукти, рекламістів. За даними Комітету інтернет асоціації України з питань інтернет-реклами з 2004 року відсоток користувачів всесвітньої мережі в Україні зріс з 12% до 64%. І проникнення послуги триває, хоча, звичайно, зростання і сповільнилося в міру насичення ринку.

Але що стане дійсно якісною зміною – перехід від зростання кількісті користувачів в перетворення інтернет простору в робоче місце. Зрозуміло, вже зараз величезна кількість людей використовує інтернет в своїй щоденній роботі, але майбутнє за проектами, які інтегрують доступ до мережі всередині своєї структури. Подивіться на сервіси каршерінга або доставки їжі. Вони вийшли на наш ринок і швидко набрали вагу, тому що людям тут потрібні послуги, які доступні через мережу. Це той вектор, який варто побачити стартаперам в Україні: попрацюйте з цим, реалізуйте проект тут, і хороші результати допоможуть масштабувати його на весь світ.