Період виборів в будь-якій країні – це завжди поляризація думок та палкі суперечки. Україна, яка посилює демократичні інститути, звичайно, не виняток. І це нормально, адже люди приймають важливе рішення, від якого залежить їх майбутнє. Втім, потрібно звернути увагу і на інші речі, адже навіть найважливіші рішення не повинні радикально міняти курс країни. Для цього у всьому світі була створена складна система стримування і противаг, яка дозволяє суспільству розвиватися і рухатися вперед, та не боятися, що все тримається на одній партії або одній людині. Зміни важливі, але принципові для суспільства речі повинні залишатися незмінними за будь-яких умов.

За останні роки популістські риторики добряче набрали симпатиків з усього світу. Найгучніші приклади – перемога Дональда Трампа в США і «Брекзіт» в Великобританії. Але я хотів би відзначити, що в обох випадках вся неординарність і складність ситуації все ж не призвела до фатальних наслідків. Багато в чому це пов’язано з тим, що окремі політики не здатні обвалити всю складну систему процедур і законів. Найбільш активні процеси в цьому напрямку відбуваються в США, де президент намагається перебудувати всю країну під свою волю, але децентралізація, сила парламенту і судів, не дають йому так просто займатися авантюрами. У цьому відмінність США від країн, що скотилися в авторитарні режими.

Якщо поглянути детальніше на США, то ми згадаємо, що Дональд Трамп влаштував кілька гучних скандалів, підписуючи норовливі укази. Однак часто ці укази або не підтримувалися Конгресом, або були опротестовані в суді. Тоді Трамп пішов далі – почав відправляти у відставку керівників незалежних інституцій. Та ще й сьогодні багато позицій в США займають «виконуючі обов’язки», а не повноцінні керівники. Але навіть за такої спланованої атаки правова система встояла і продовжує стримувати президента від безапеляційних і фатальних дій. Суди і закони залишаються механізмом стабілізації, навіть якщо самі судді підтримують президента. Для України – це важливий урок і навик, який потрібно розвивати.

Фактично, саме верховенство права і зафіксовано в нашому законодавстві, але реалії довгий час демонстрували інше: питання вирішувалися «на ручному управлінні», а корумпованість судів спантеличувала багатьох несправедливими рішеннями. Більше того, навіть юридичний бізнес йшов на етичні компроміси, ставлячи на перше місце гонорари, а не репутацію. Але зараз ситуація змінюється, і все більше компаній усвідомлюють важливість етичного підходу. Причин тому багато, включаючи зростання прозорості, посилення конкуренції, більш тісну інтеграцію з Заходом і багато іншого. У будь-якому випадку, це позитивний процес, який визначає розвиток галузі. І особливо важливо, що відбувається він саме зараз. Чому важливо? Тому що право дозволяє впоратися з багатьма коливаннями.

Розвиток демократії – це не тільки можливість громадян впливати на всі процеси в країні, але і впевненість в тому, що наслідками рішення не стануть радикальні хитання з боку в бік і перекреслення всього, що було зроблено раніше. І на захисті тут повинен бути саме закон і юристи.