Ринку немає, а життя є. Криптовалюти в Україні все ще залишаються територією парадоксу. Надія на зміни з’явилася у вересні, коли міністр цифрової трансформації Михайло Федорів пообіцяв за допомогою пакету «Держава в смартфоні» легалізувати і криптовалюти. Але за два місяці новини так і не з’явилися, якщо не брати до уваги повідомлення в ЗМІ про те, що кошти на розвиток держави в смартфоні до держбюджету на 2020 рік не закладали. І навіть якщо це і не означає, що питання знову відкладають до кращих часів, то на турборежим точно чекати не доведеться. Але, як це зазвичай буває в Україні, ринок крипти продовжує зростати без ажіотажу та зайвих очей.

Нещодавно ЗМІ повідомляли про те, що в кулуарах інвестиційного форуму RE: THINK. Invest in Ukraine Андрій Колодюк, голова наглядової ради Асоціації венчурного і приватного капіталу (UVCA), розповів про те, що до нього неодноразово зверталися представники трьох найбільших світових бірж криптовалют з бажанням почати легально працювати в Україні. І це не дивно. За його ж словами, від чверті до третини загального числа криптотрейдерів вже зараз працюють на теренах пост-СНД, а більша їх частина припадає на ринки України і Росії. Тут варто зазначити, що вже зараз обмін на гривні пропонують три біржі: Kuna, Exmo і BTCTRADE UA.

Більше того, згідно даних торішнього дослідження Зелена книга «Регулювання ринку криптовалют», в 2017, і першій половині 2018 року, 25 так чи інакше пов’язаних з Україною компаній-емітентів власних криптовалют провели ICO. «Так чи інакше» це означає, що юридично такий бізнес реєструється в країнах з легальним ринком крипти, але його творці або розробники базуються у нас. Показово, що загальний обсяг залучених за цими ICO засобів досяг майже 100 млн доларів. У 2019 аналогічне дослідження не публікували, але є всі підстави вважати, що суми зросли.

Всі ці приклади я наводжу для того, щоб підкреслити, наскільки важливим та актуальним для України є комплекс дій щодо легалізації ринку криптовалют. І справа не тільки в тому, що це дасть можливість залучити нові кошти в економіку, але і в тому, що це важливо для захисту інвестицій. Зараз же, незалежно від того, в якій якості користувачі працюють з майданчиками, їм доводиться покладатися на свій страх та ризик, з огляду на останні дані і репутацію біржі.

В цьому плані всім, хто працює з криптовалютами в Україні або бажає почати цим займатися, варто знати кілька базових правил:

  1. Не погоджуйтеся на операції, в результатах яких ви не впевнені, особливо з точки зору знання мови. Якщо є локалізація майданчику – це завжди додатковий бонус для вашої впевненості у собі.
  2. Завжди перевіряйте репутацію біржі. Так, наприклад, BTC-e був одним з лідерів ринку, а влітку 2017 року адміністратора майданчика затримали за підозрою у відмиванні коштів, отриманих незаконним шляхом. Такі відомості могли бути і недоступними заздалегідь, але турбуватися про репутацію важливо.
  3. Візьміть собі за правило перевіряти інформацію про верифікації. На багатьох майданчиках існує обмеження для користувачів з низьким рівнем верифікації. Вимогливість в таких питаннях говорить про більш відповідальний підхід власників. Однак не варто забувати, що тенденції ринку диктують перехід від «нібито анонімності» до анонімності, а це значить, що механізми верифікації найближчим часом можуть змінюватися.

Криптовалюти, незважаючи на мільйонні обсяги, все ще залишаються в сірій зоні української економіки. І від цього втрачає не тільки держава на потенційних податках, а й сама ця сфера, як можлива територія для інвестицій. Напівлегальне становище і все ще сумнівна репутація мало передбачуваного активу блокують зростання галузі, яка приносить по всьому світу багатомільярдні доходи. Дуже хочеться вірити, що ситуація все ж зміниться і криптовалюти вийдуть з тіні.