Максимальна відкритість у поєднанні з манією переслідування. Сучасний світ соціальних мереж продовжує дивувати парадоксами, але саме до них варто придивитися, щоб зрозуміти яким буде світ майбутнього. І якщо двадцяте століття було століттям гранично жорстких проявів влади і боротьби з ними, то сучасність бореться з владою, розпорошеної в мільярдах файлів, прийнятих нашими «розумними» пристроями.

Чергова хвиля критики корпорацій, які збирають наші персональні дані, захлеснула ЗМІ. Спочатку розслідування Washington Post про Chrome, потім визнання Google в фіксуванні голосових команд для релевантної реклами. Крім того, різкий стрибок популярності додатку по «зістарюванню» фотографій родом з Росії, що теж викликало безліч обговорень про збір даних. При цьому самі критики розводять руками – ми все ще не видаляємо «небезпечні» браузери з ПК, не викидаємо смартфони, а в соціальних мережах продовжуємо грати в безглузді ігри і проходити тести, єдина функція яких – скласти більш точний наш профіль для рекламних агентств.

З усього розвитку ситуації (а почалася вона далеко не зараз і навіть не зі скандалу з Cambridge Analytics) в першу чергу можна зробити висновок, що від нових технологій ніхто вже не відмовиться. Але і власникам компаній більше не світить вседозволеність. Прозорість не буває односторонньою – якщо ти хочеш бачити всіх навколо, то варто бути готовим і до того, що з великого бізнесу теж запитають про відкритість. Але крім глобальних наслідків ситуація впливає і на локальному рівні як для тих, хто вже включений в IT-ринок, так і для тих, хто тільки хоче на нього вийти. З часу сумнівів і криз українські компанії можуть отримати переваги – головне бачити в нових викликах можливості, а не перепони.

Люди не проти жити в світі відкритих даних, але вони проти того, щоб цими даними маніпулювали без їх відома. І виведення особливих пунктів в нескінченних призначених для користувача угодах, які ніхто не читає, вже теж вважається якщо не обманом, то нечесною грою. Нові правила, які складаються прямо зараз, припускають компанії нового покоління – не закриті гіганти, а невеликі організації, які говорять людською мовою з користувачами. Власне, великі IT-корпорації так само колись починали з такого режиму, але зараз вийшли на дуже високий рівень. Всупереч їм, люди очікують побачити живі особи, яким можна довіряти, які дивляться на них не зверху вниз, а говорять на рівних. Від єдиного простору для всіх інтернет поступово мігрує до спільнот. Зрозуміло, що гіганти ринку не зникнуть, і навіть будуть перебудовуватися, але в той же час з’являється шанс для нових гравців.

Що ж стосується користувачів, то панікувати не варто. Публічна сфера дійсно перебудовується, і якщо ви по-справжньому хочете стежити за своїми даними, то варто уважно читати призначені для користувача угоди. Разом з тим, самі ці дані переоцінювати теж не має сенсу – реклама досягає нас різними каналами і щоразу вважати її значимою точно не варто. Але, що точно варто розуміти, так це те, що користувачі вже остаточно перестають бути наївними дітьми. Ера людей, які беззастережно вірять всьому в інтернеті, поступово йде геть. На зміну приходять користувачі як рівноправні партнери, що готові надавати свої дані усвідомлено, але в обмін на певний сервіс, контент тощо.

Технології змінюють наше життя. І, звичайно, це не обмежується функціоналом додатків в смартфонах. Форматуються громадські процедури і процеси, а тому саме час відстоювати свою позицію і своє бачення як бізнесу, так і звичайним користувачам мережі.