Міжнародний економічний форум в Давосі вказав Україні на її реальне становище на світовій мапі. В даному випадку, на технологічній. Щороку напередодні Всесвітнього економічного форуму компанія Bloomberg публікує рейтинг інноваційності світових економік. Цього разу Україна стала в ньому 53-ю з 60, втративши 7 позицій за рік. Буквально на підтвердження цих слів мер Києва під час виступу на форумі зазначив, що концепція розвитку smart-city залишається в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Самою фатальною помилкою такого підходу є ілюзія, що digital (та й взагалі будь-які інновації) – це необов’язково. Вважається, що найголовніше підлатати ями на дорогах, але потім виявляється, що поки ми чинили асфальт, в інших країнах вже перестали їздити по землі.

Технологічне відставання – критична проблема для України. Критична ще й тому, що ресурс для розвитку є і про це теж так часто говорять. Особливість людського ресурсу в тому, що він виснажується не від використання, а саме від неуваги і небажання розвивати. Більш того, у нас все ще зберігається наївна віра в разове зусилля – зараз напружимося і здивуємо весь світ. Ні, так не буде. І більш того, чим довше ми збираємося, тим менше шансів, що буде хоч якось.

Велика частина дискусій в Давосі цього року так чи інакше стосувалася технологій. Від питань кліматичних до проблеми невідповідності освіти попиту на робочі місця. Що на цьому фоні може сказати Україна? Поки що тільки зізнатися в тому, що ми добровільно віддаємо шанс мати свій голос у світовій технологічній революції. Чи можна ще виправити ситуацію? Так, якщо перемістити питання про інновації та їх впровадження з категорії декорацій в категорію архітектури. Технології в сучасному світі – це не прикраса, а ресурс для розвитку, структура та основа.

Одним з найяскравіших виступів на Давосі-2019 була промова не політика, а одного з засновників і голови ради директорів компанії Alibaba Group Джека Ма. У своїй промові він зауважив, що останні десятиліття глобалізацію контролюють 60 тис. великих компаній, а за наступні 30 років він хоче підключити до цього процесу 60 млн. компаній, включаючи малий бізнес. Якщо думаєте, що це просто красиві слова, то марно. Джек Ма, як ніхто інший, розуміє, наскільки важливі децентралізовані алгоритми, а системи, побудовані на технології блокчейн, працюють стабільніше. І розуміє, що цей принцип дозволяє уникнути нерівності в системі і тиску з боку окремих гравців.

Україна також повинна бути одним з прихильників такого підходу. Ми повинні розуміти, що наша можливість впливати на світові процеси не зможе ґрунтуватися на силі. Це неможливо ресурсно і неприйнятно для нас етично. Навпаки, ми повинні брати участь в розробках серед багатьох на рівних, формувати зв’язки і взаємодії. Не одним стрибком вскочити в команду лідерів, а поступово вростати в інфраструктуру, працюючи системно. Саме прийняття такої логіки є базовою умовою для довгострокового розвитку.

Втім, є і сфера, в якій потрібен різкий перехід. Україна повинна перейти від декларацій, намірів і форумів до дій. Момент, коли від нас всі чекали маніфестів був в 2014 році, після перемоги Революції гідності. Після цього повинна була початися важка робота. Поки вона йде в півсили, а то й менше. Так, це можливість, але це і ризик багато втратити, якщо не взятися за роботу прямо зараз. Безпека даних, шифрування, алгоритми аналізу великих обсягів інформації, технології машинного навчання, розвиток smart-city – все це напрямки, в яких важливо брати участь вже прямо зараз. Важливо не тільки для розвитку бізнесу, а й політично, тому що тільки так є шанс відстояти свій голос на міжнародній арені. Зараз ми непомітна точка на карті технологій. Питання в тому, чи буде це точка відліку, або ми вирішимо так і залишатися непомітними.