«Ми у постійному пошуку новаторських рішень», – Андрій Довбенко та Ігор Кравцов розповіли про управлінські зміни в ЮФ Evris.

У 2017 році бізнесмен і практикуючий юрист Андрій Довбенко провів ребрендинг своєї юридичної фірми і вивів на ринок новий бренд – Evris. У вересні оновленій фірмі виповниться тільки рік, але вона знову на порозі нової серйозної реорганізації. Про майбутнє Evris, необхідність створення нових бізнес-процесів і тенденції ринку юридичних послуг «Юридичній практиці» розповіли Андрій Довбенко і новий керуючий партнер фірми Ігор Кравцов.

– Андрію, юристи, як правило, не дуже люблять зміни, але у вашій фірмі вони відбуваються регулярно. Чому так?

Андрій Довбенко (А.Д.): Необхідність ребрендингу нам продиктував сам ринок, а саме – зміна структури попиту на юридичні послуги. Консерватизм більше не в моді. Майбутнє за фірмами, які вже сьогодні освоюють ті практики, впроваджують ті інновації, які завтра стануть їх конкурентними перевагами. Для цієї роботи потрібні професіонали-ентузіасти,

які готові мислити набагато ширше, ніж їх колеги. Команда бренду Evris – це більше, ніж просто група фахівців, які добре знаються на українському та зарубіжному законодавстві. Ми знаходимося в постійному пошуку новаторських рішень в усіх областях права. Це як раз і приваблює до нас клієнтів, які не бояться сміливих рішень. Нестандартне мислення, креатив та інновації – це філософія бренду Evris. Наша фірма сьогодні – це організація зі своєю місією та ідеологією.

– Чи відрізняється ребрендинг юридичної фірми від ребрендингу компанії в інших сферах?

 А.Д. Знаєте, ребрендинг юридичної фірми не сильно відрізняється від, наприклад, ребрендингу звичайної кав’ярні. Звісно, це вимагає певних специфічних процесів, але найголовніше – під час будь-яких змін безперервно надавати якісні послуги клієнтам.

У цьому сенсі роботу юридичної фірми можна порівняти з роботою металургійного  комбінату, адже доменну піч гасити не можна. Якщо у тебе є чітке розуміння кінцевої мети, то цей, загалом досить таки клопіткий, процес приносить багато позитивних емоцій. Створювати щось нове у досить консервативній сфері – це завжди виклик. Я його прийняв.

— У чому суть змін у структурі управління Evris?

 А.Д. Це рішення визрівало досить давно. Справа в тому, що у мене є не тільки юридичний бізнес. В певний момент на управління всіма бізнес-процесами одночасно стало критично не вистачати часу. Оцінивши ризики і складності, я вирішив передати адміністративне управління фірмою Ігорю Кравцову. Всі мої колеги-керівники практик стають партнерами. Також у нашій команді Андрій Реун – партнер і керівник податкової практики. Сергій Бенедисюк – партнер і керівник корпоративної практики та M&A. Сергій Паперник – партнер і керівник банківської та фінансової практики (і напрямку ФінТех). І представляю вам нового члена команди – Олександра Молотая, який буде вести у фірмі практику інтелектуальної власності, також у якості партнера.

Я залишив за собою підтримку комунікації з деякими ключовими клієнтами, тепер планую більше часу приділяти іншим своїм бізнесам поза юридичною сферою.

— Тоді питання до нового керуючого партнера. Ігорю, які зміни очікують на фірму під вашим керівництвом?

Ігор  Кравцов (І.К.): Ми осучаснимо структуру управління. Основну масу адміністративних питань партнери як і раніше будуть вирішувати самі. Певні кроки будуть узгоджуватися з колегіальним органом. До нього входять усі партнери і керівники адміністративних відділів. Ключові питання розвитку компанії, якщо вони виходять за межі конкретної практики, будуть вирішуватися спільно. Це, наприклад, маркетингова стратегія, переїзд у новий офіс тощо. Іншими словами, це все ті питання, де необхідна думка профільного фахівця: маркетолога, кадровика, фінансиста та інших.

За минулий рік коло наших клієнтів значно розширилося. Це великі українські бізнес-групи, банки, агрохолдинги, паливно-енергетичні та інші компанії. Для того щоб задовольнити всі запити наших клієнтів, ми збільшили штат юристів з різної  спеціалізацією.

— Ви починаєте розвивати практику інтелектуальної власності. Наскільки послуги в цій сфері користуються попитом?

І.К.: Проблема захисту прав інтелектуальної власності дуже актуальна для підприємств з різних секторів економіки. Ми бачимо велику потребу українських компаній у таких послугах.

Олександр Молотай буде займатися, в основному, розробкою і впровадженням стратегій захисту прав інтелектуальної власності. Також у його компетенції – структурування угод з передачі прав інтелектуальної власності (передача і ліцензування технологій), протидія недобросовісній конкуренції та супровід відповідних судових спорів. Між іншим, ми готові надавати такі послуги не тільки в Україні, але й через мережу наших партнерів по всьому світу.

— Партнер Evris — це в більшій мірі управлінець чи юрист-практик?

А.Д.:  У будь-якій справі потрібно бути в першу чергу професіоналом. Але для партнера недостатньо бути просто блискучим юристом. Чим більше проектів, людей, комунікацій, тим більшої мірою юрист стає управлінцем. І наше завдання зробити таку трансформацію не формальною, а фактичною. Це як буква і дух закону. Тоді це буде ефективне рішення для компанії.

Складно судити про розподіл часу між управлінськими функціями і роботою над запитами клієнтів, це процес органічний. Головний критерій – ефективність.

— Яка роль адміністративного персоналу в Evris?

І.К.: Важливо розуміти, що роль адмінперсоналу в сучасних фірмах дуже швидко зростає. Юридичний бізнес все більше втрачає свою ексклюзивність, елітарність, консервативність. Він слідує світовим трендам і віянням. Одне з них – спеціалізація. Хороший маркетолог більш ефективний у своїй роботі, ніж хороший юрист в тому ж маркетингу.  Тому якщо людина береться не за свою справу, то це гальмує його розвиток. А нам потрібно навпаки збільшувати динаміку, швидкість. Уміння виграти час – одне з найважливіших у сучасному, дуже мінливому, світі. Ми прагнемо делегувати адмінперсоналу функції, безпосередньо не пов’язані з юридичною практикою. Це завжди залишається прерогативою юристів. Але у тій частині, де адвокат змушений бути управлінцем, ми намагаємося регулярно удосконалювати його навички. Це стосується і процедур в компанії в цілому. Це тенденції ринку і, маю зізнатися, вони мені імпонують.

— Чи відбудуться в Evris зміни, окрім вже зазначених?

А.Д.:  Не виключено. Але якщо і будуть зміни в структурі фірми, то це лише в плюс. А плани грандіозні: як мінімум до кінця року освоїти ще дві практики і, у зв’язку з цим, розширити штат юристів. Ну і при цьому фірма серйозно готується вийти на міжнародний рівень. Тим більше, що досвід і знання моїх колег це дозволяють.

— Як ситуація і тенденції юридичного ринку впливають на стратегію і тактику фірми?

А.Д.: Незалежно від навколишніх чинників діяльність фірми повинна відповідати очікуванням клієнта, а ще краще – перевершувати їх. І це завжди на першому місці. Жорсткі правила ринку відмінно стимулюють Evris працювати швидко, якісно та інноваційно. Ми розуміємо, що задача – обов’язково знайти вихід із найскладніших ситуацій. Нинішня команда Evris знає ціну сміливим ідеям, не боїться робити нестандартні кроки і дуже добре орієнтується в трендах ринку. Це креативні і надпрофесійні люди. Тому я спокійний за майбутнє фірми.

«Юридична практика» №29 (1073) від 24.07.2018